Maden Suyunun Faydaları

Yer altı kaynağından gelen ve en az 250 ppm çözünmüş katı madde içeren sulara maden suyu denilmektedir. Bu suyun içerdiği mineraller ve eser elementler yeraltı su kaynağından gelmektedir. Sonradan eklenmemektedir. Tamamen doğal bir sudur.

Soda ise çeşme suyuna üretim esnasında karbondioksit ve bikarbonat atılarak elde edilen yapay bir içecektir. Çoğu meşrubatın ana maddesini oluşturur.

Soda, günlük su ihtiyacımızı karşılamak amacıyla içebileceğimiz sağlıklı bir alternatif değilken;  maden suyu su ihtiyacımıza destek olabilmektedir. Çıktığı bölgenin mineral özelliklerine göre kendine has bir tadı olan maden suları, ülkemizde özellikle Afyon, Ankara, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Erzincan, Manisa, Muğla ve Sakarya illerimizde üretilmektedir. Maden sularında en çok bulunan mineraller sodyum karbonat, kalsiyum karbonat ve magnezyum karbonattır. Flor, kükürt, klor ve demir ise maden sularında bulunan diğer minerallerdir.

Doğal Mineralli Sularda Kendiliğinden Bulunan Bileşenler ve Aşıldığı Takdirde Halk Sağlığı Açısından Risk Oluşturabilecek Maksimum Limitler :

Maden suyunun faydaları :

• Herhangi bir enerji değeri olmadığı için şişmanlatıcı etkisi yoktur. Yemeklerde içecek olarak tercih edilmelidir.

• Magnezyum içeriği nedeniyle kalp krizi riskini azaltır.

• Mineral içeriği ile bazı mineral gereksinimlerin karşılanmasına yardımcı olur.

• Kalsiyum gereksinmesini karşılayarak, kemik yapısının oluşumuna ve korunmasına yardımcı olur.

• Özellikle yaz aylarında terlemeyle oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında yardımcıdır.

• Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor…) karşılanmasında yardımcıdır.

• Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını karşılayarak, cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlanmasında yardımcıdır.

• Demir içeriği litrede 1 miligramın üzerinde olan su, demir yetersizliğine bağlı kansızlığın önlenmesine yardımcı olur.

 

YAZININ BULUNDUĞU WEBSİTESİ: http://www.saglikafiyet.com/koruyucu-saglik/maden-suyunun-faydalari