Egzersiz ve beslenme

Yaz döneminin gelmesiyle beraber herkesi forma girme telaşı sarmaktadır. Bu amaçla çoğu kişi kas kütlesini arttırarak daha fit bir vücuda sahip olmak için egzersizlere başlar. Bu dönemde bireyler genellikle hızlı sonuç almak ister. Bu da birçok yanlışın yapılmasına neden olabilmektedir.

Kas kütlesinin arttırılması değince akla ilk gelen besin öğesi proteinlerdir. Özellikle spor merkezine giden pek çok kişi günlük beslenmesinde proteine ağırlık vermeye başlar. Proteinler, dengeli diyetin en önemli parçasından biridir; ancak bilinmelidir ki çok fazla protein tüketimi bireyin daha güçlü olmasını sağlamamaktadır. Kas kütlesini arttırmanın en iyi yolu kasları çalıştırmaktır. Çalışan kasların en iyi yakıtı ise karbonhidratlardır.

Antrenman sırasında güç sağlamak amacıyla kaslarda depolanan karbonhidratlar glikojene dönüştürülür. Uzun süreli egzersiz sırasında harcanan enerjinin %50- 60’ı karbonhidratlardan karşılanmaktadır.

Bazı kişiler ise aç karnına egzersiz yapmaktadır. Yürümek, koşmak, zıplamak, yüzmek, ağırlık çalışmak vs için vücudumuzun enerjiye ihtiyacı vardır. Egzersiz öncesinde bir şeyler yemek, aç karnına egzersiz yapmaya göre performansı arttırmaktadır. Kahvaltı yapmak, karaciğer glikojen depolarının doldurulmasına ve kan şekeri düzeyinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Sabah katı gıda tüketimi mideyi yoruyorsa düşük kalorili smoothie veya meyve suyu tüketimi denenebilir. Eğer kahvaltı yapmak için yeterli bir zaman yoksa ve yapacağınız egzersiz düşük yoğunluklu (yürüyüş, yoga, pilates vs) ise 100 kcal’lik granola bar tüketimi de gerekli enerjiyi sağlamaya yardımcı olur.

Egzersiz yapanlarda oluşan en büyük yanılgı ise beslenme kuralları ve porsiyon ölçülerinde olmaktadır. Birçok kişi egzersiz yaptığı halde kilo verememekten şikâyetçidir. Bunun en büyük nedeni egzersiz yapan kişilerin harcadıkları enerjinin çok fazla olduğunu düşünerek, istedikleri besinlerden istedikleri miktarlarda tüketmeleridir. Örneğin, 1 mil yürüdüğünüzde yaklaşık 100 kalori harcamış olursunuz. Oysa 1 paket (40 gram) çikolata yediğinizde ortalama 200- 250 kalori almış olursunuz.

Kas kütlesini arttırmak isteyenler zaman zaman protein tozlarına başvurmaktadırlar. Bu tür ürünlerin kullanımının kas yoğunluğuna etkisi yiyeceklerden sağlanan proteinden farklı değildir. Beslenmede yağsız kırmızı et, derisiz tavuk ve balıketi, yumurta, süt, yoğurt tüketimini sağlamak kas yapımını için gerekli olan proteinin vücuda alınmasına yardımcı olmaktadır.

Egzersiz sonrasında karbonhidrat ve protein dengesini sağlamak amacıyla çikolatalı süt, cornfleks, tam tahıllı hindi sandviç iyi birer seçenektir.

Kas kütlesini arttırmak isteyen bireylerin unutmaması gereken en önemli şey:

DENGELİ BESLENME+ DÜZENLİ EGZERSİZ

YAZININ YAYINLANDIĞI WEBSİTESİ : http://www.saglikafiyet.com/aktif-yasam/egzersiz-ve-beslenme